Lake Superior State University Logo
OFFICIAL ATHLETIC SITE OF
Lake Superior State University


 SPORTS


 ATHLETIC INFO















 


 Track & Field

Schedule/Results | Roster | News | Archives | Hall of Fame Members | All-Time Letterwinners

LSSU holds Blue-Gold Alumni Track and Field Meet



Jason Ferguson

Dec. 5, 2005

Dec. 3 Results
Team Scores: Blue 335, Gold 294

3:00pm DMR co-ed 2 ladies and 2 men per team
1. Yellow Team: 11:37.80 (10 points)
2. Blue Team: 11:43.70 (8 points)

3:15pm Men's Mile
1. Stephen Eles Alumni 4:31.2
2. Ben Tarbutton SO 4:32.6
Blue team: [1, 2, 5] (20 points)
Yellow team: [3, 4, 6] (11 points)

3:25pm Women's Mile
1. Brooke Brenner SR5:39.1
2. Michelle Balance SR 5:41.0
Blue team: [2, 3, 6] (15 points)
Yellow team: [1, 4, 5] (16 points)

3:35pm Men's 55m
1. DJ Battistella SO 6.47
2. Sean Kutzler FR 6.52
Blue team: [2, 3 ] (14 points)
Yellow team: [1 ] (10 points)

3:40pm Women's 55m
1. Celina Grondin SO 7.53
2. Brianne Lunn FR 8.08
Blue team: [2, 3, 4 ] (18 points)
Yellow team: [1, 5, 6 ] (13 points)

3:50pm Men's 55m Hurdles
1. Andrew Benson FR 8.57
2. Dana Skytta SO NT
Blue team: [3 ] (6 points)
Yellow team: [1, 2 ] (18 points)

4:00pm Women's 55m Hurdles
1. Brianne Lunn FR 9.07
2. Lauren Best FR 9.91
Blue team: [1, 2, 4 ] (22 points)
Yellow team: [3, 5, 6 ] (9 points)

4:10pm Men's 400m Timed Finals
1. Adam Smith SO 51.28
2. DJ Battistella SO 51.69
Blue team: [3, 4, 5 ] (12 points)
Yellow team: [1, 2 ] (18 points)

4:20pm Women's 400m Timed Finals
1. Jessica Hartwig FR 1:05.50
2. Stephanie Riedel FR 1:07.2
Blue team: [1, 3 ] (16 points)
Yellow team: [2, 4 ] (12 points)

4:30pm Men's 800m Timed Finals
1. Anthony Pavicic SR 1:59.0
2. Colin Vohlken Alumni 2:01.9
Blue team: [3, 6 ] (7 points)
Yellow team: [1, 2, 4, 5] (24 points)

4:40pm Women's 800m Timed Finals
1. Kate Baker SR 2:39.5
2. Jade Szubelak FR 2:43.7
Blue team: [3, 5, 6 ] (9 points)
Yellow team: [1, 2, 4] (22 points)

4:50pm Men's 600m Dash Timed Finals
1. Jason Ferguson JR 1:31.0
2. Ross Malatinsky SR 1:34.7
Blue team: [1, 2, 6 ] (19 points)
Yellow team: [3, 4, 5] (12 points)

5:00pm Women's 600m Dash Timed Finals
1. Brooke Brenner SR 2:05.0
2. Lauren Best FR 2:05.9
Blue team: [2] (8 points)
Yellow team: [1, 3, 4] (20 points)

5:10pm Men's 200m
1. DJ Battistella SO 23.53
2. Sean Kutzler FR 24.74
Blue team: [2, 3 ] (14 points)
Yellow team: [1] (10 points)

5:15pm Women's 200m
1. Celina Grondin SO 28.88
2. Jessica Hartwig FR NT
Blue team: [2, 3, 5] (16 points)
Yellow team: [1, 4] (14 points)

5:20pm Men's 3000m Final
1. Stephen Eles Alumni 9:01.6
2. Anthony Pavicic SR 9:13.4
Blue team: [1, 3, 4, 6] (21 points)
Yellow team: [2, 5] ( 10 points)

Women's 3000m Final same section
1. Katie Scott UNAT FR 11:16.9
2. Michelle Balance SR 11: 19.0
Blue team: [1, 2, 3 ] (24 points)
Yellow team: [4, 5, 6] (7 points)

5:40pm Mile relay co-ed (4*400m) 2 ladies and 2 men per relay
1. Yellow Team: 4:13.20 (10 points)
2. Blue Team: 4:15.50 (8 points)

3:00pm Men's Shot Put
1. Chris Winkler SR 46-07.00
2. Ryan Fountain Alumni 41-02.00
Blue team: [1, 2, 4, 5] (24 points)
Yellow team: [3, 6] (7 points)

3:00pm Women's Shot Put
1. Megan Cowan SO 37-04.00
2. Celina Grondin 23-05.50
Blue team: [1, 4, 5] (16 points)
Yellow team: [2, 3] (14 points)

4:30pm Men's Weight Throw
1. Chris Brown JR 47-06.50
2. Donald Poppe SO 44-08.00
Blue team: [1, 2, 3, 4] (28 points)
Yellow team: [5] (2 points)

4:30pm Women's Weight Throw
1. Megan Cowan SO 42-08.00
2. Sarah Eles Alumni 17-03.00
Blue team: [1] (10 points)
Yellow team: [2, 3] (14 points)



Lake Superior State Track & Field
 
  Printer-friendly format   Email this article